Kontakt
+48 518 172 076
Kontakt
+48 737 868 574

Ile kosztuje sufit napinany

Od dłuższego czasu na rynku wnętrzarskim nieustannie panuje trend na sufity napinane. Jest to niezwykle atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w pomieszczeniach mających odgrywać reprezentatywną rolę. Wiele osób decyduje się na nie w recepcjach hoteli, salach bankietowych, konferencyjnych czy domowych salonach. To element wystroju wnętrza, który zawsze wywiera duże wrażenie na gościach, przyciąga uwagę, szczególnie jeśli współgra z efektownym oświetleniem. Czym właściwie jest sufit napinany? Stanowi on w zasadzie drugi sufit, tylko umiejscowiony poniżej tego pierwotnego. Najczęściej składa się z płyt gipsowo-kartonowych, które mocuje się do konstrukcji nośnej. Wiele osób myli go z sufitem podwieszanym, ale to błędne myślenie, gdyż oba stanowią zupełnie inne rozwiązania architektoniczne. Najważniejsza różnica polega na tym, że sufit napinany jest wykonany z elastycznego materiału, więc montuje się go znacznie szybciej, a ze względu na materiał pozwala stworzyć wiele kształtów i stylizacji – tak więc daje dużo większą dowolność. Na rynku dostępne są m.in. sufity transparentne, matowe, lustrzane oraz satynowe.

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy przykryć stary sufit, szczególnie, jeśli nie jest on zbyt ładny. Możemy również uzyskać efekt optycznego powiększenia wnętrza, który umożliwia zastosowanie struktury lustrzanej. Bez problemu możemy projektować także rozmaite kształty, takie jak fale i łuki, będą one wyglądały bardzo efektownie i urozmaicą wnętrze.

Na rynku są dostępne również sufity napinane z nadrukiem UV, ich cała powierzchnia świeci i jaśnieje – to rozwiązanie, które zachwyci każdego gościa. Można wybrać dowolne wzory i kolory. Jeśli chce się spotęgować ten efekt, to można dodać do niego taśmy LED, które zwiększą jasność i sprawią, że pojawi się efekt jej stopniowania. Istnieją nawet sufity zamszowe – imitujące gwieździste niebo. Ilość możliwości oraz efekty, jakie można uzyskać, są naprawdę godny uwagi. Każdy, kto szuka niebanalnych rozwiązań powinien rozważyć montaż sufitu napinanego.

Warto zadbać o to, by do montażu sufitu napinanego wybrać wyspecjalizowaną firmę, nawet jeśli ma to za sobą nieść wyższą cenę. Samodzielne założenie takiej konstrukcji jest teoretycznie możliwe, jednak nie zaleca się takiego rozwiązania. Profesjonaliści zrobią to szybciej, lepiej i skuteczniej. Każdy amator musi doliczyć koszt narzędzi i urządzeń, które musiałby zakupić, wtedy cena wszystkiego może nawet przewyższyć koszty zatrudnienia fachowca. W dodatku ewentualne błędy spowodują, że będziemy musieli dopłacić jeszcze więcej. Ciężko montować taki sufit samodzielnie bez doświadczenia i nie popełnić błędu. Nie warto się decydować na cięcie kosztów, które w efekcie mogą tylko wzrosnąć. Czasem warto zapłacić komuś, kto się na tym zna i niczym się nie martwić, a zamiast tego – cieszyć pięknym efektem końcowym.

Nie da się jednoznacznie określić ceny sufitu napinanego bez wzięcia pod uwagę wielu istotnych czynników, które na ów koszt mają wpływ. Niezbędna do wstępnego szacunku jest wnikliwa analiza krok po kroku. Większość usługodawców proponuje w swoim kosztorysie cenę indywidualną, ewentualnie podają też widełki cenowe za m2 i one mogą być dla nas największą wskazówką co do ostatecznego rachunku. Niektóre firmy oferują również na swoich stronach internetowych formularz, w który wpisujemy dokładne dane i po jakimś czasie otrzymujemy w odpowiedzi zwrotnej kosztorys. Jest to na pewno wygodniejszy sposób niż dojazd do siedziby lub umawianie się na spotkanie z przedstawicielem we własnym domu. Ten sposób pozwala również na zorientowanie się w szybszym czasie w większej ilości ofert bez zbędnych zobowiązań oraz wybranie tej najkorzystniejszej. Oczywiście, jak to zwykle bywa, nie powinniśmy się kierować przede wszystkim ceną. Często za wyższymi kosztami idzie też dużo wyższa jakość wykonania – powinniśmy więc wybrać ofertę jak najbardziej optymalną. Jak już wcześniej było powiedziane – cena sufitu napinanego jest zależna od wielu czynników. Największy wpływ ma technologia wykonania oraz struktura. Cena sufitu lustrzanego na pewno będzie wyższa niż koszt tego wykonanego z metalu. Dodatkowe elementy ozdobne takie jak faliste krawędzie czy szew łukowy podawane są za metr bieżący, tak samo będzie też liczone wewnętrzne wycięcie.

Duża rozbieżność cenowa wynika przede wszystkim z różnic kosztu materiału na sufit napinany – zaczynają się one na około sześćdziesięciu złotych, a dochodzą nawet do dwustu. Dla przykładu, za metr sufitu satynowego powinniśmy zapłacić około 70 złotych, ale sufit metalowy będzie już o 20 złotych droższy. Na cenę sufitu napinanego znacznie wpłynie fotodruk, to wtedy właśnie m2 może nas kosztować nawet 200 złotych. Do ceny sufitu trzeba doliczyć koszt montażu, który wyniesie nas średnio 20-30 zł za m2. Jak więc doskonale widać po powyższych liczbach, cena sufitu napinanego może być bardzo różna – w zależności od tego jaki rodzaj wybierzemy.